środa, 26 kwietnia 2017

Podbiał co ,,przepędza kaszel"


 Niepozorne żółte kwiatki pojawiające się na wiosnę.
W niektórych rejonach Polski znany jest także jako: białkuch, ośla stopa, końskie kopyto.
Z kolei łacińska nazwa Tussilago farfara tłumaczona jest jako „przepędzający kasze

Liście i kwiaty są wykorzystywane w lecznictwie, są niezastąpionym źródłem witamin i minerałów.
Są również doskonałym dodatkiem do sałatek ,zup i gołąbków.
Zbieramy wówczas gdy kwiaty są w pełni rozwinięte  w pogodne, bezdeszczowe dni.
Możemy z nich zrobić syrop, ususzyć lub świeżo wycisnąć sok.
Suszymy w suchych i przewiewnych miejscach np.na słońcu lub w piekarniku w temp.40 stopni.  Prawidłowo wysuszone zachowują naturalna barwę.Przechowywać w zamkniętych słoikach ponieważ łatwo wchłaniają wilgoć.
Herbata jak i świeżo wyciśnięty sok sprawdzają się  w przypadku, gdy mamy problemy z odkrztuszaniem, chrypką i zalegającą wydzieliną bo pomagają oczyszczać nasze drogi oddechowe ,działają powlekająco
Cenne olejki
Oprócz śluzów liście i kwiaty podbiału zawierają olejki które działają odkażająco, a także substancje gorzkie, które  zwiększają wydzielanie soków trawiennych, pobudzając apetyt i przyspieszając przemianę materii.
Działanie ściągające ,odkażające ,przeciwzapalne 
 Liście mogą być również stosowane jako lek do użytku zewnętrznego w drobnych zranieniach, a także przy trudno gojących się ranach i stanach zapalnych.Okazuje się tez być ratunkiem na młodzieńczy trądzik - wystarczy zaparzyć kwiaty oraz liście i świeżym naparem codziennie przemywać wypryski.

Należy pamiętać że podbiał można stosować maksymalnie  6 tygodni gdyż długotrwałe stosowanie może wpływać negatywnie na wątrobę.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz