poniedziałek, 8 czerwca 2015

Wakacyjna pierwsza pomoc

Na spacerach dzieciaki biegają ,jeżdżą na rowerkach ,samochodzikami ,wożą lale w wózku ,zbierają kwiaty ,chowają się pośród krzewów i właśnie wtedy są bardziej narażone na kontuzje.
Nawet jak byśmy nie spuszczali oczu z dzieci  ,to i tak może się im coś przytrafić jakaś wywrotka lub ugryzienie owada . 


Wtedy najważniejsza jest pierwsza pomoc, nasza pomoc!

użądlenie osy ,pszczoły - na opuchnięte i zaczerwienione miejsce  należy przyłożyć zimny okład  np. z kostek lodu ,kompres z łyżki octu i szklanki wody który należy przykładać na gaziku w miejsce ukąszenia.
gdy osoba ugryziona jest uczulona na jad owadów lub  pojawią się duszności należy niezwłocznie wezwać pogotowie .
Nie pozwalaj dziecku biegać z piciem i jedzeniem ,do słodkiego zawsze ciągną owady !!!

stłuczenie - podczas upadku na twardej powierzchni  pojawia się obrzęk .Należy przyłożyć zimny okład np z lodu ,altacetu.
gdy po dwóch dniach ból nie mija a opuchlizna jest albo się powiększa należy zasięgnąć porady specjalisty.
skaleczenia- należy przemyć rankę ,zdezynfekować np.octaniseptem i zakleić aby się nie zabrudziła.
Należy udać się do lekarza gdy rana jest rozległą ,mocno krwawi , oraz gdy się nie goi ,boli ,zaczyna się sączyć ropa ,
drzazga - należy ją wyjąć , wcześniej można w miejscu drzazgi przyłożyć lód będzie mniej bolało , następnie  umyć dokładnie wodą z mydłem .Nie zawsze dziecko daje sobie wyciągnąć  albo drzazga mocno siedzi wtedy ja daję wodę do zabawy chodzi o to że po wymoczeniu skóra robi się miękka i łatwiej wyciągnąć a nawet oderwać skórę wokół drzazg
zatarcie oka -należy jak najszybciej przepłukać czystą wodą , solą fizjologiczną , można spróbować wyciągnąć rogiem zwilżonej chusteczki .Najlepiej by dziecko wtedy postarało się nie mrugać.
Gdy oko cały czas jest czerwone ,łzawi ,dziecko je cały czas trze mogło dojść do infekcji  należy udać się do specjalisty
udar cieplny - nie koniecznie musi być spowodowany przebywaniem na ostrym słońcu ,może go spowodować przebywanie w  zamkniętym pomieszczeniu gdzie jest gorąco , podczas jazdy samochodem gdzie przez szybę słońce świeci bezpośrednio na dziecko.
objawy ;dziecko jest ospałe ,zmęczone , ma gorącą , suchą skórę ,nudności , zawroty głowy czasem wymioty ,wysoką gorączkę i przyspieszone tętno
Położyć w zacienionym ,chłodnym miejscu,przecierać ciało chłodna wodą ,położyć kompres na czoło,podać do opicia wodę .
Gdy dziecko lub dorosły traci świadomość należy bezzwłocznie wezwać karetkę oraz gdy stan stan nie ulega poprawie w ciągu godziny.
krwotok z nosa - może być na skutek urazu lub samoistny . Należy posadzić dziecko /dorosłego z głową odchyloną do przodu.,dać zimny okład na skrzydełka nosa i na potylicę ,chwilowo zacisnąć skrzydełka nosa aby zmniejszyć krwotok.
Gdy krwotoki się powtarzają ,lub gdy krew leci ponad pół godziny lekarz powinien zbadać dziecko.
zachłyśnięcie wodą - może dojść nawet przy zabawie z nami rodzicami w płyciutkiej wodzie , wtedy dziecko zaczyna kaszleć ,krztusi się z trudem łapie oddech ;
- niemowlę ułóż na swoim przedramieniu na brzuchu i nasadą doni uderz 5 razy między łopatkami.Jeśli to nie pomaga połóz dziecko na pleckach i 5 razy dwona palcami uciśnij miejsce poniżej mostka.
Powtarzaj pięć uderzeń między łopatki i pięć ucisnięć mostka do skutku !
- dziecko powyżej roku pochyl do przodu i uderz 5 razy nasadą dłoni między łopatki.Gdy to nie pomaga stań z tyłu za dzieckiem ,wsuń swoje ręce pod pachy dziecka złóż w pieść  połóż między pępkiem a mostkiem i 5 razy mocno uciśnij na przeponę .powtarzaj po 5 uderzeń między łopatki i  5 uciśnięć mostka do skutku !
 Gdy dziecko straci przytomność niezwłocznie wezwij pogotowie i wykonaj 5 wdechów usta-usta ( u niemowląt usta-nos ),następnie rób na zmianę 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy aż do przyjazdu karetki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz